• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Bağışlarınız ve Aidatlar İçin T.C. Ziraat Bankası İban: TR26 0001 0003 0376 4083 3650 01   T.C. Ziraat BankasıHopa Şubesi :303 Hesap: 76408336-5001
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Site Haritası
ONUR ÜYEMİZ BÜLENT AKBAŞ'IN "MERSİN KELEBEKLERİ" SERGİSİ AÇILDI
        Hopa Limanı Park Denizcilik İşletmesi Eski Genel Müdürü Hopa’nın Sevilen simalarından Bülent AKBAŞ, Memleketi Mersinde "Mersin Kelebekleri" fotoğraf sergisi açtı.  Hopa’dan ayrıldıktan sonra Mersine geri dönen Bülent AKBAŞ Hopa da da elinden düşürmediği fotoğraf makinasıyla Mersin’in Dağ
larını, köylerini gezerek 
Mersinde yaşayan yaklaşık 198 tür kelebeği fotoğraflarını çekti. Arşiv niteliğindeki bu belgeleri gelecek kuşakl
ara aktaran AKBAŞ, Mersin erek gelecek kuşaklara bırakmak için olağan üstü bir çalışma ile belgelediği kelebek türlerinin Latince adlarının da bulunduğu fotoğraflarla, 6 Ocak 2023 tarihinde, Mersin Sanat Kulübünde sergi açılışı yapıldı.

        Sergide ayrıca Mersin Üniversitesi Konservatuvar Öğrencileri tarafından konser verildi. Konser eşliğinde yapılan Sergiye Mersinli Sanat Severler ilgiyle karşıladı. Fardı Türlerde 112 Kelebeğin Fotoğrafı bulunan sergiye Ünlü Ressam Ahmet YEŞİL de katıldı. Mersin'in Dünyaca Ünlü Ressamı Ahmet YEŞİL, “Bülent AKBAŞ, kelebeklerin dünyasını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Biz insanların görevi ise kelebeklerin yaşam alanlarını insanlar tarafından daraltılıyor, onların  doğal yaşam alanlarını korumak, canlıların dünyasına saygı göstermekle mümkün olur" dedi. Fotoğraf sanatçısı Bülent AKBAŞ'ın fotoğraf sanatına bakışını değerlendiren Yeşil, AKBAŞ vizör’ünden yansıtılan imgeler,  kelebekler, mekân, ışık, doğa ve bir birini tamamlayan pek çok  yönüyle inanılmaz bir sanat gerçekleştirmiş. Var olan nesneleri, canlıları, özellikle Mersin Kelebekleri  her karesinde farklı bir eser izleyiciyle buluşuyor" sözleriyle değerlendirdi.
        Serginin içeriği ve hikâyesi hakkında bilgi veren Bülent Akbaş, “Türkiye’de 410 tür kelebek belirlenmiş. 410 türden 198 türü Mersin’de yaşıyor. Mersin, kelebek açısından zengin bir şehrimiz. Ben 9-10 seneden beri Mersin kelebeklerinin fotoğrafını çekiyorum” derken, katkılarından dolayı Mersin Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle bu eserler meydana çıktı” dedi.
 
        Daha önce de Hopa da birçok sergi açan Bülent AKBAŞ Benzer bir çalışmayı da Artvin için de yapmıştı.  Bülent AKBAŞ’ın Mersin Tarihi ile ilgili yaptığı Sergi de çok konuşulan bir sergi idi. Hem sanatsal hem de tarihi belge niteliğinde muhteşem bir fotoğraf eserlerinin yanında hatırı sayılır çeşitli Kolleksiyonları da olduğu bilinir.

        Hopa da da Liman İşletmesi Yöneticiliği dışında Hopa maddi manevi desteklerini esirgememiş, Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivalinin Oluşmasında da büyük katkıları da olmuştur. Hopalı Müzisyen Kazım KOYUNCU Hayranlığı ile de bilinen Bülent AKBAŞ, Kazım KOYUNCU’nun Vefatından hemen sonra Kazım KOYUNCU görsellerinden oluşan fotoğrafları sunu şeklinde yaparak yayınlamıştır. Hopa’nın bir dönemine damgasını vuran Bülent AKBAŞ Hopa’da Sadece sanayi ve ticaret sektörüne değil Sanat, Spor ve Eğitim alanlarında da ciddi katkılar sağlamıştır.  Hopa’nın Yetiştirdiği Fotoğraf Sanatçısı Levent YAZICI İle de Beraber sergiler açmıştır.  Bülent AKBAŞ Doğaya ve Hayvanlara düşkünlüğü ile bilinir. Yardımsever, kişiliği ile de ön planda olmuştur. Hopa Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Onursal Üyesi, İçel Amatör Fotoğrafçıları Derneği'nin kurucuları arasında yer alan Bülent AKBAŞ İçel Sanat Kulübü üyesidir.

Haber:
Yudum YURTSEVER
Kaynak: 
Salih PALA
,  (MERSİN KENT HABER)
Fotoğraf: 

  
106 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın