• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Bağışlarınız ve Aidatlar İçin T.C. Ziraat Bankası İban: TR26 0001 0003 0376 4083 3650 01   T.C. Ziraat BankasıHopa Şubesi :303 Hesap: 76408336-5001
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Hava Durumu
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası
Hopa da Yeni Bir Kurs Daha Açıldı
        Hopa Halk Eğitimi Merkezi çocukların el becerileri ve zihinsel gelişimlerini desteklemek üzere Hopa Gençlik Merkezi Has Odasında ‘Model Uçak Kursu’ açtı.

         Model Uçak Kursu 10 yaşından büyüklere veriliyor. Yoğun talep üzerine sadece İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinden oluşturuldu. Türk Hava Kurumundan temin edilen Model uçak parçaları Kurs Öğretmeni Merve ÖZTÜRK ERSOY gözetiminde parçaları birleştirerek model uçak yapmayı öğreniyorlar.

          Kurs Eğitmeni Merve ÖZTÜRK ERSOY öncülüğünde açılan kursta eğitim alan öğrencilere, Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika da verilecek.

         Hopa da çok önceleri Türk Hava Kurumu ve Halk Eğitim Merkezi Tarafından kısa süreli bir kurs haricinde, tam kapsamlı ilk kurs olduğu dile getirildi.    .
         Model uçaklar, havadan ağır, belirli boyutlarda yapılan, kontrollü ve serbest olarak uçabilen hava araçlarıdır. Model uçak yapmak ve uçurmak oldukça zevkli bir hobidir. Model uçaklar uluslararası havacılık federasyonu (FAI) tarafından uçuş ve imalat özelliklerine göre kategorilere ayrılmıştır.

         Hopa Halk Eğitim Merkezinde verilen Başlangıç kursunda sadece ata model uçak yapımı eğitimi veriliyor. Ayrıca Türk Hava Kurumu (T.H.Y) ve Dünya Hava Sporları Federasyonunun (F.A.I)  açtığı kurslar hakkında da bilgiler veriliyor. Bu şekilde küçük yaştaki gençlerimize Kursiyerlere modelciliği ve havacılığı sevdirerek çeşitli araştırma-geliştirme çalışmaları ile bilimsel havacılığın geleceğine de destek sağlamaktır.

         Çocuklarımıza da çok şey kazandırıyor. Gündelik hayatta daha dikkatli olmayı, Yardımlaşma bilincini, Sabırlı olmayı, Paylaşımcı olmayı, El becerisini arttırmayı, Disiplinli olmayı ve Zihinsel gelişiminin yanında, mühendislik yeteneklerini de sınama şansı buluyorlar. Günün stresinden kurtulmanın en güzel yollarından birisi model uçak yaparak, yapılan modelin havada martılar gibi süzüldüğünü görmektir. İşte o anın güzelliğini çocuklarımızın yaşaması kelimelerle ifade edilemez.

         İnce ağaç çıtaları bir araya getirerek onlara hayat veren çocukların aldıkları zevk ve kendi yaptıkları model uçağı havada uçurmak hatta en güzeli olan da bu cansız nesneye hayat vermek çocuklar için her şeye değer.

         Kurs Eğitmeni Merve ÖZTÜRK ERSOY  Aslında Şehir Plancısı olmasına rağmen 2018 yılında Türk Hava Kurumunun K.T.Ü de Açtığı “Model Uçak Eğitmenliği” kursunu başarıyla tamamlamıştı.

         ERSOY Kurs hakkında yaptığı açıklamada;
“Hopa da bu kursu açmaktan çok memnunum. Çocukların kursa ilgisi çok fazla, severek kursa geliyorlar. Kurstan ayrılmak istemiyorlar. Bu da beni mutlu ediyor. Bize bu imkânı tanıyan Hopa Halk Eğitim Müdürümüz Osman GÜRSEL’ ve çalışma ortamımızı sağlayan Hopa İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Özgür DEDE’ye sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Ve desteklerini esirgemeyen Velilerimize de Teşekkürlerimi iletiyorum.” Söyleyen ERSOY Uçakları uçurma gününe de bizleri davet etti.

Haber : Yudum YURTSEVER
Fotoğraflar: M.Ö.ERSOY

  
99 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın